Forum Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej
 
PortalIndeksCalendarFAQSzukajRejestracjaZalogujKontakt z forum

Share | 
 

 Tyczkarze - wymagania

Go down 
AutorWiadomość
Grzegorz
Level 4
Level 4
avatar


PisanieTemat: Tyczkarze - wymagania   Nie Lut 19, 2012 11:32 am

Piechota znana od najdawniejszych czasów była jednym z podstawowych elementów armii. Królująca w starożytności na polach bitew, w średniowieczu ustąpiła swe miejsce wczesnej jeździe oraz później ciężkiemu rycerstwu. Jednak wraz z wprowadzeniem kuszy (pierwsza wzmianka o tej broni pochodzi z bitwy pod Hastings 1066r.) oraz później broni czarnoprochowej znów zaczęła triumfować. Jednak w okresie nas interesującym piechota jest formacją pomocniczą, pomimo uzbrojenia w kusze oraz halabardy nadal była słabo uzbrojona w stosunku do rycerstwa, jednak nadrabiała to zorganizowaniem i dyscypliną. Nie mówię tutaj o chłopskim pospolitym ruszeniu, tylko o zorganizowanej rocie najemnej.
Formacja piechoty składała się przeważnie z pawężników - pierwszą linię regimentu, która pełniła nierzadko funkcje dowódcze (rotmistrzowie i dziesiętnicy), byli podstawową osłona słabo uzbrojonych strzelców; Tyczkarzy - knechtów z bronią drzewcową, która stała na tyle piechoty, by nie przeszkadzać podczas prowadzenia ostrzału, podczas bezpośredniego starcia zajmowali miejsce w drugim szeregu i tworzyli z pawężnikami ochronę przed szarżą nieprzyjaciela (ta formacja jest najczęściej odtwarzana); Strzelcy - jako że piechota ówcześnie miała bardziej strzelczy charakter była to najliczniejsza formacja w piechocie, słabo opancerzona i najczęściej uzbrojona w kusze oraz w bardzo rzadkich przypadkach w broń czarnoprochową (niestety z racji prawa odtwórcy w większości przypadków zastosowali zamiennik w formie broni czarnoprochowej).Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia Czw Mar 01, 2012 9:41 am, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry Go down
Grzegorz
Level 4
Level 4
avatar


PisanieTemat: Re: Tyczkarze - wymagania   Nie Lut 19, 2012 11:33 am

Jako że z racji mniejszych kosztów (choć jest to dyskusyjne), można pobawić się w polu nawet wśród odtwórców piechota zaczęła przezywać swój renesans i coraz więcej ludzi zaczyna odtwarzać ta formację, dlatego tez po krótce pokaże jak powinien w uproszczony sposób wyglądać tyczkarz (dlaczego uproszczony? Ponieważ opieram się na minimalnych wymaganiach, jako że one są wystarczające do wyjścia w pole).
Jako wzór biorę wymagania Chorągwi św. Jana - najbardziej zorganizowaną grupę odtwórców piechoty z tamtych czasów.

Absolutne minimum to:
1. Drzewcówka o poprawnym na 1380-1420 żeleźcu. Polecane zwłaszcza glewie i włócznie.
2. Kaptur pikowany wraz z czepcem na 1380 – 1420. Zalecany czepiec nitowany.
3. Otwarty, poprawny na 1380-1420 hełm.
4. Przeszywanica poprawna na 1380-1420. W szczególności wszyte rękawy oraz dłuższa sięgająca do połowy uda
5. Rękawice poprawne na 1380-1420.

Stanowczo zalecane:
1. Pas z bronią boczną - kordem, mieczem, puginałem poprawnym na 1380-1420. Toporki i siekierki proponuję ściśle limitować - milicja miejska to nie kompania wesołych drwali, a narzędzia inżynieryjno-saperskie były wożone w wozach, nienoszone.
2. Puklerz lub pawęż, poprawna na 1380-1420.


Zalecane:
1. Dodatkowe opancerzenie korpusu i/lub stawów - przy czym milicja miejska to nie rycerze okrągłego stołu, pełne blachy na knechcie są cokolwiek nie na miejscu.
2. Manierka/bukłak, torba, sakwa, inne dodatki podnoszące wiarygodność knechta.

Poniżej różne warianty w uzbrojeniu i opancerzeniu piechoty.

Powrót do góry Go down
 
Tyczkarze - wymagania
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Poczet Pileckiego :: Informacje wstępne :: Wymagania Sprzętowe-
Skocz do: