Forum Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej
 
PortalIndeksCalendarFAQSzukajRejestracjaZalogujKontakt z forum

Share | 
 

 Łucznicy - wymagania

Go down 
AutorWiadomość
Grzegorz
Level 4
Level 4
avatar


PisanieTemat: Łucznicy - wymagania   Sob Lut 18, 2012 1:53 pm

Łucznicy jako formacja zbrojna, istnieje już od czasów starozytnego Egiptu. W średniowieczu swój początek miały na przełomie XIII/XIV w Angli, gdzie z rozkazów Edwarda I wprowadzono łuka walijski jako uzbrojenie najbiedniejszych ludzi pochodzących z powszechnego poboru. Swój szczyt formacji łuczniczej należy przypisać na czasy podboju Francji przez Edwarda III, który z racji niemożności zabrania dużej ilości koni skupił się na łuczniczej przewadze swojej armii. W 1348 roku Anglicy dzięki łucznikom pokonali o wiele większą armię Francuzów udowadniając swoją skuteczność, przyczyniając się do rozpowszechnienia tej formacji w wielu armiach europejskich.

Jakkolwiek kwestia łucznika na przełomie XIV/XV wieku jest dyskusyjna - wiadomo że formacja strzelecka składała się z kusz i w niektórych przypadkach rozpowszechniającej się broni palnej, w odtwórstwie łucznicy jako formacja nadal jest dopuszczalna i dlatego w skróconej i dość uproszczonej wersji przedstawiam jak powinien wyglądać łucznik.

Biblia Maciejowskiego

Biblia Holkham


Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia Nie Lut 19, 2012 12:01 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Grzegorz
Level 4
Level 4
avatar


PisanieTemat: Re: Łucznicy - wymagania   Sob Lut 18, 2012 2:38 pm

Jako że charakter naszego odtwórstwa bazuje na inscenizacji bitwy pod Grunwaldem poniżej przedstawienie wymagań grunwaldowych, wymaganych przez dowódcę Łuczników krzyżackich - Fargo

Fargo napisał:
Podstawą zgłoszenia jest zdjęcie w rynsztunku - tak jak się wyjdzie do bitwy. Terminów na razie nie ustaliłam, ale pewnie najbezpieczniej założyć zgłoszenia do końca maja.

Wymagania:
te same, co zawsze.
Strój i uzbrojenie Podstawowe: przeszywka, nogawice, hełm (najlepiej łebka z czepcem kolczym), łuk długi.
Mile widziane: nogi płytowe, zbrojniki na ręce, puklerz z bronią długą, wór na strzały. Generalnie wzorzec to łucznicy angielscy.
Jak zwykle nie można wnosić noży, sztyletów, mizerykordii. Co do łuków - być może w przyszłości pojawi się wymóg drewnianych łuków, więc jeśli jest wymiana w planach, najlepiej rozglądać się od razu za drewnianym. Ale na razie to kategoria "mile widziane".
Blaszki - bez rdzy proszę. Mogą być jak najbardzej matowe, byle nie rude...

Oczywiście pozwalam sobie na modyfikację tych wymagań zaniżając je do wystarczającego minimum. Robię to z kilku względów:
Jeśli chodzi o uzbrojenie łucznika, należy wziąć pod uwagę mobilność tej formacji - wobec tego należy wykluczyć niektóre elementy, które z realnego punktu widzenia łucznikowi będą przeszkadzać - uzbrojenie ochronne nóg zmniejsza mobilność, która oprócz zasięgu i szybkostrzelności była kolejnym atutem tej formacji, kapaliny są dość dyskusyjne w kwestii łucznika gdyż przeszkadzają podczas naciągania cięciwy, karwasze tutaj nie mam konkretnego argumentu by je wykluczyć, ale jeśli miały docelowo chronić przedramiona przed otarciami cięciwy to akurat to zadanie spełnia przeszywka.

Niniejszym w oparciu o wyżej wymienione wymagania przedstawiam wizję łucznika pocztowego:
Podstawowe: przeszywka, nogawice, hełm (najlepiej łebka z czepcem kolczym), łuk długi.
Mile widziane: puklerz, broń długa (miecz, kord, puginał), wór na strzały.
Dopuszczalne: nakolenniki
Wykluczone: ochrona nóg, ochrona korpusu, karwasze.

Osprey "English Longbowman 1330-1515"
A tak powinien wyglądać łucznik.


Więcej informacji: Łucznik XIV-XV wiek: Łucznik
Powrót do góry Go down
 
Łucznicy - wymagania
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Poczet Pileckiego :: Informacje wstępne :: Wymagania Sprzętowe-
Skocz do: