Forum Stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej
 
PortalIndeksCalendarFAQSzukajRejestracjaZalogujKontakt z forum

Share | 
 

 Projekt Poczet Rycerski Ottona z Pilczy herbu Topór

Go down 
AutorWiadomość
Grzegorz
Level 4
Level 4
avatar


PisanieTemat: Projekt Poczet Rycerski Ottona z Pilczy herbu Topór   Czw Mar 11, 2010 12:44 pm

Druga połowa XIV to nie tylko okres wojen i zmian politycznych na świecie, ale również okres silnego rozwoju w kulturze oraz gospodarce. Ukończenie budowy katedry Notre Dame w Paryżu (1345), pojawienie się pierwszego atlasu anatomicznego wydanego przez Guido de Vigevano (1345), trwająca wojna stuletnia (1337 – 1453) oraz wybuch epidemii „Czarnej Śmierci” w Europie i Azji (1346 – 13510) jak również nakazy królów Anglii Edwarda III (1349) i Francji Jana Dobrego (1354) dotyczące podjęcia pracy przez każdego o zdrowym ciele to tylko część z wydarzeń, które miały wpływ na wciąż rozwijającą się Europę.


Mając na celu spopularyzowanie okresu drugiej połowy XIV wieku wśród miłośników średniowiecza oraz przyciągnąć potencjalnych odbiorców i uczestników, dodać atrakcji oraz wciągnąć bezpośrednio każdego w namacalną rzeczywistość tamtych zdarzeń.
Projekt jest oparty na zasadach działania living history, czyli jest przede wszystkim skierowany na odtwórstwo całości opisanego dorobku kultury materialnej końca XIV wieku, zwłaszcza w aspekcie militarnym, udokumentowanego przez dokumentację oraz badania archeologiczne.
Umownie jest potraktowane naśladowanie dawnych obyczajów oraz hierarchizacja uczestników projektu i mają zastosowanie tylko i wyłącznie w ramach wydarzeń historycznych projektu.
Projekt nie został powiązany z żadną działalnością paramilitarną lub polityczną. Projekt powstał w celach poznawczych oraz kulturalno-oświatowych oraz promocyjnych.
Skierowany jest do osób w każdym wieku zainteresowanych historią oraz do każdego innego potencjalnego odbiorcy i wszystkich zajmujących się odtwarzaniem kultury średniowiecza.

Dlaczego wybrano Ottona z Pilczy?? Powód leży w osobie jaką był owy rycerz.

Otto z Pilicy (ur.ok.1320 – zm.1384) wychowany na dworze króla Kazimierza Wielkiego. W wieku 29 lat w 1349 wysłany do ściągania robocizny oraz danin z ziem, które wydzierżawiał biskup krakowski w Sandomierzu. Koło 1352 zostaje starostą ruskim (prawdopodobnie tą godność otrzymuje wcześniej, ale dopiero w dokumentach jako starosta pojawia się w 1352 roku).W 1368 roku pojawia się u boku króla jako „Rada Króla Pana” w ordynacji krakowskich zup solnych. Za zasługi oraz wierną służbę otrzymuje od króla Łańcut a później Kańczugę i Tyczyn jako zadośćuczynienie za utratę ziem ruskich na rzecz Władysława Opolczyka. W 1376 roku zostaje mianowany wojewodą sandomierskim co było równoznaczne z objęciem starostwa Rusi Czerwonej. W 1360 otrzymał od Mikołaja I nadanie lenne wraz z zwierzchnością sądową, prawem sądowniczym, prawem polowań oraz czerpania dochodów ze stawów i młynów. Otton z Pilicy w zamian za nadania lenne zobowiązany został do służby wojskowej odbywanej konno w formie kopijniczej bądź strzeleckiej na wyprawach w granicach księstwa opawsko – raciborskiego. W 1361 roku nabył dodatkowo wsie Sielec i Klimontów na zasadzie zamiany za wieś Witanowice.

(21.10.1361 Kazimierz, król polski, potwierdza, że Otto z Pilczy zamienił z Abrahamem i jego synem Markiem z Goszyc wsie Sielce i Klimontów, na wieś Witanowice oraz 28. 12.1363 Kazimierz, król polski, przenosi wsie Sielce i Klimontów Ottona z Pilczy z prawa polskiego na prawo magdeburskie.)
W 1363 roku przeniósł nabyte dobra z prawa polskiego na prawo magdeburskie o czym świadczy ten dokument.

(Przeniesienie wsi Sielce i Klimontów z prawa polskiego na prawo magdeburskie przez króla Kazimierza 28 XII 1363 roku.)

W 1378 roku sprzedaje je Petrasiuszowi zw. Szafraniec z Krakowa o czym zaświadczyła Elżbieta królowa Polski. W 1372 również w formie rekompensaty za utratę Rusi otrzymuje zarząd nad Wielkopolską, ale w wyniku oporu miejscowego rycerstwa otrzymuje kasztelanię Wiślicką, w której utrzymał się aż do roku 1376 kiedy to został powtórnie wojewodą i jednocześnie starostą sandomierskim.Otto z Pilczy również był właścicielem terenów obecnej Rudy Śląskiej.
Pszczyna, 8 grudnia 1360.
Fragment dokumentu Mikołaja księcia opawsko-raciborskiego, w którym zatwierdził Ottonowi Pileckiemu wsie Jaźwica, Załęże, Bogucice i miasto Mysłowice.

…et penes dictam silva Mokra transeundo usque ad fluvium Klodnycza , a fluvio dicto recte eundo usque ad silvam vulgaliter Ogony, a dicta silva recte transeundo per mericam vulgaliter Kochlowa Lanka, a dicta merica eundo viam recte per silvam usque ad mericam gdzie Kochlowa Lanka odnosi się do terenów Kochłowic w Rudzie Śląskiej.

Rodzina: Mąż Jadwigi Melsztyńskiej Tarnowskiej (matki chrzestnej króla Władysława Jagiełły). Miał jedynie córkę Elżbietę Granowską (1372 - 1420), która po śmierci Ottona w 1384, odziedziczyła po nim ogromne posiadłości łańcuckie oraz Pilicę i stała się najbogatszą panną w Polsce i w wieku 45 lat, poprzez ślub 2 maja 1417 r. w Sanoku; została trzecią żoną króla Władysława Jagiełły i 19 listopada 1417 roku była koronowana na Wawelu na królową Polski.

Zaczerpnięte z Grzegorz Nawrat Próba rekonstrukcji grodu na terenie Kochłowic w oparciu o historię, badania archeologiczne oraz analogię innych obiektów mieszkalno – obronnych. s.16

Więcej na Historia Pilicy

Obecna aktualizacja wynika z dokładniejszego opracowania dostępnych informacji oraz dzięki sugestiom i pomocy kilku osób. Poprzednie informacje były niedokładne, oparte na dość dyskusyjnych źródłach. Za wprowadzenie w błąd przepraszamy.


Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia Wto Wrz 14, 2010 7:45 pm, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry Go down
 
Projekt Poczet Rycerski Ottona z Pilczy herbu Topór
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Poczet Pileckiego :: Informacje wstępne :: Informacje-
Skocz do: